Az Abonyi Helyi Értéktár Bizottság Abonyban tavaly ősszel alakult meg. Első ülésüket október első napján tartották, melyen részt vett a Pest Megyei Értéktár Bizottság referense, Kisfaludi Aranka is. A bizottság tagjainak feladata a helyi értékek feltérképezése, és ezek lajstromba vétele. Az idei évben is üléseztek már, és ekkor 9 helyi érték felvételéről döntöttek.
Kiemelkedő jelentőségű a Sej Nagyabonyban dal, melyről éppen idén 150 éve derült ki, hogy a MI Abonyunkról szól. Így ez is felvételre került. A tervek szerint idén ezzel kapcsolatosan lesz programsorozat.
Nagy lelkesedéssel láttak munkához a szervezet tagjai, hiszen Abonynak rengeteg értéke van. Ezek közt nem csak a régi szép épületeink említésre méltóak, hanem hagyományaink, tárgyi emlékeink, és mindazon dolgok, melyekben elsők tudtunk lenni az országban. A Helyi Értéktár Bizottság tagjai: Korbély Csabáné, Antalné Nagy Magdolna, Markó Ferenc és ifj. Jandácsik Pál, elnök Csányi Sándor.
Az Abonyi Települési Értéktár Bizottság 2021. február 15-i ülésén a magyar nemzeti értékek és hungarikumok gondozásáról szóló 114/2013. (IV. 16.) kormányrendelet mellékletei alapján benyújtott javaslatokat egyöntetűen elfogadták. Az Abonyi Települési Értéktárba kerültek a következő értékek:
- Abonyi Lajos Falumúzeum és tárgyai
- Abonyi kúriák
- Dr. Vajda Béla: A zsidók története Abonyban c. könyve
- Abonyi Lajos életműve
- „Sej, Nagyabonyban…” c. dal
- Tarka borjú legendája és története
- Szent István Római Katolikus Templom
- Abonyi Református Templom
- Bihari János Zeneiskola.
Létrejött az Abonyi Települési Értéktár
Abony Város Önkormányzatának képviselő- testülete szeptember 3-i ülésén döntött arról, hogy létrehozza az úgynevezett Abonyi Települési Értéktárat.
A Pető Zsolt polgármester által jegyzett előterjesztés szerint az értéktár bizottság működéséhez és feladatainak ellátásához szükséges pénzügyi, tárgyi és ügyviteli feltételeket a helyi önkormányzat - az általa jóváhagyott éves munka- és pénzügyi tervre figyelemmel - maga biztosítja. A polgármester az Abonyi Települési Értéktár Bizottság létrehozását indokoltnak tartja, amelynek feladataként a települési értékek azonosítását, a helyi értékeket tartalmazó gyűjtemény létrehozását, gondozását, megyei értéktárral történő kapcsolattartást emelte ki. Az Abonyi Települési Értéktár Bizottság létszáma öt fő lett, elnöke Csányi Sándor. Tagok: Korbély Csabáné a Humánpolitikai Bizottság elnöke, Markó Ferenc, Antalné Nagy Magdolna, ifj. Jandácsik Pál.
Az elfogadott működési szabályzat szerint helyi értékké nyilvánításra a polgármesterhez címezve, írásban bárki javaslatot tehet, amelyet indokolni, szükség és lehetőség szerint a javaslattevő dokumentálni köteles. A beérkezett javaslatot a Bizottság vizsgálja meg, a javaslattevőt szükség szerint hiánypótlásra szólítja fel. Amennyiben a javaslattevő a hiánypótlásnak a megállapított határidőig nem tesz eleget, a Bizottság érdemi tárgyalás nélkül az indítványt elutasítja. Az elutasítás nem akadálya annak, hogy a javaslattevő az értéktárba történő felvételt ismételten indítványozza.
A Bizottság által az értéktárba felvett értékek adatait nyilvántartásba kell venni. A helyi települési értéktár nyilvántartott adatait – az értéktárba való felvételről szóló döntést követő 8 napon belül – az önkormányzat honlapján kell közzétenni.
Abonyi Lajos Falumúzeum és tárgyai
Az Abonyi Lajos Múzeumi Kiállítóhely az egyetlen olyan bemutató tér az országban, amely a maga teljességével bemutatja a magyar tanyavilág mezőgazdasági és mindennapi tárgyi eszközeit, ezzel emléket állítva egy már jóformán letűnt kor előtt. Az épület gyűjteménye a város helytörténeti múltját őrzi, illetve maga az épület az egyik legöregebb a városban, hiszen együtt épült a két ikonikus templommal.
Szent István Római Katolikus Templom
Több mint 200 éves műemlék, melyet az abonyi hívek szeretettel látogatnak. Ezen kívül más városokból megfordulnak itt többen is turisztikai látványossága miatt is. Az augusztus 20-i esemény - a kenyérszentelés - is itt történik a Szent István Római Katolikus Templom előtti téren.
Abonyi Református Templom
Abonyban, ahol „csak két torony látszik”, az egyik torony a református templom tornya. A kor építészeti emlékei közül ma is áll az a két templom, melyeknek híres tornyait még népdalban is megénekelték.
„Sej, Nagyabonyban…” c. dal
A világhírű Háry János c. Kodály daljátékában is elhangzik ez a dal, amely miatt a címszereplő hőst ugyancsak abonyi születésűnek tették meg. Kérdés volt, hogy a szóban forgó dal vajon a Szolnok-Cegléd közötti városra, vagy a Pozsony megyei falucskára utal-e, azonban Kodály Zoltán egy levelében azt írta, hogy a dallam a Csallóközből származik, a dalszöveg viszont az alföldi Nagy-Abonyra, illetve annak két templom tornyára utal.
Abonyi kúriák
Abony nevezetes rengeteg kúriájáról, így méltán emlegették a „kúriák városának”. Ezekből 16 még ma is áll, 19 viszont már sajnos lebontásra került.
Abonyi Lajos életműve
Abonyi Lajos (születési neve: Márton Ferencz) abonyi író. Nem itt született, de a településen élt, alkotott, irodalmi munkássága országosan elismert. Mellszobra Abonyban áll, illetve a művelődési ház, könyvtár és múzeumi kiállítóhely is a nevét viseli.
Bihari János Zeneiskola
Az abonyi Bihari János Zeneiskola volt az ország első falusi zeneiskolája. Az alapító Szabó Sándor volt az, aki kiterjesztette egész Pest megyére az állami zeneoktatást.
Dr. Vajda Béla: A zsidók története Abonyban c. könyve
Az értékes helytörténeti dokumentumot Dr. Vajda Béla, abonyi rabbi írta, amely beszámol a településen élt zsidó vallású emberek történelméről. A mű 1896-ban született.
Tarka borjú legendája és története
A tarka borjú legendája az egyik legismertebb helyi történet, amelyre a Tarka Borjú Főzőverseny is megemlékezik.